Hukuksal Bakış - FORUM
icra takibi-zamanaşımı - Yazdırılabilir Versiyon

+- Hukuksal Bakış - FORUM (http://hukuksalbakis.com/form)
+-- Forum: Forum Yardımı ve Duyurular (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Hukuksal Tartışmalar (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Konu: icra takibi-zamanaşımı (/showthread.php?tid=206)

icra takibi-zamanaşımı - arzucan - 03-17-2009 02:12 PM

Değerli meslektaşlar merhaba,şöyle bir sorum var;
icra takipleri için kanunda öngörülen bir zamanaşımı müddeti var mı?
zamanaşımından kastım 1 yıllık işlem yapma süresi değil,genel anlamda 5 yıl-10 yıl gibi bir süre mevcut olup olmadığı..
Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

RE: icra takibi-zamanaşımı - turgut - 03-17-2009 02:23 PM

çeklerde hamilin keşideciye karşı müracaat hakları 6 aylık zamanaşımı süresine tabidir.Bonolar için 3 yıl .Özel bir zamanaşımı süresine tabi olmayan sözleşmeden kaynaklanan her türlü alacaklar için zamanaşımı süresi BK.125 hükmüne göre 10 Yıl

RE: icra takibi-zamanaşımı - Av.Süleyman Türk - 03-17-2009 02:25 PM

şimdi gördüm sorunu tam araştırmadan yanıtlıyorum. bildiğim kadarıyla borç zaman aşımı 10 yıldır. bu tarihten sonra borcun zaman aşımına uğradığını ileri sürerek takibin ortadan kalkması sağlanabilir diye düşünüyorum.

RE: icra takibi-zamanaşımı - Av.Süleyman Türk - 03-17-2009 02:26 PM

Özel bir zamanaşımı süresine tabi olmayan sözleşmeden kaynaklanan her türlü alacaklar için zamanaşımı süresi BK.125 hükmüne göre 10 Yıldır. Bu süre (alacağın muaccel olduğu tarihten- alacak ihbara bağlı ise bu tarihten itibaren) vade gününden başlar, süre hesabında ilk gün sayılmaz. Son gün tatile rast gelir ise, tatilin bitimini takip eden ilk gün süre dolmuş sayılır.

RE: icra takibi-zamanaşımı - Av.Süleyman Türk - 03-17-2009 02:30 PM

Ayrıca Turgut arkadaşımızın bahsettiği 6 aylık ve 3 yıllık süreler kambiyo vasfının kaybına neden olan sürelerdir. Yani çek 6 ayda kambiyo vasfını kaybeder ama borç zamanaşımına uğraması için 10 yıl geçmesi gerekmektedir. Aynı şey Senet içinde geçerli olmakla vade tarihinden itibaren 3 yıl geçmesine mukabil kambiyo vasfını yitirse dahi borç zaman aşımı 10 yıl olduğuna göre 3 yıl bittikten sonrada 7 yıl içinde de ilamsız takibe konu olabilir.

RE: icra takibi-zamanaşımı - aykut altınok - 03-17-2009 04:59 PM

ben soruyu anlamamakla birlikte cevap vermek istiyorum Wink
TTK 662 zamanaşımı takip talebinde bulunulmasıyla kesilir diyor kambiyo senetleri icin.
1- takip talebinde bulunduk harcı verdik zamanaşımı kesilir.
2- 1 yıllık işlem yapma süresinde işlem yaptık zamanaşımı işlemez
3- 1 yıl icinde islem yapmadık o zaman zaman asımı kesildiği yerden devam eder ve takipte yeni bir işlem yapıncaya kadar zaman aşımı işler.
4- o bir yıllık işlem yapma suresini kacırmaz ve yeni islemler yaparsak zaman asımı islemez.
5- 10 yıllık zaman asımı hakkında bi fikrim yok.ancak takip yaptıktan sonra bu zaman asımının da islemeyeceğini soyluyor 6. hissim.
anlamadığım soru hakkında anca bu kadar cevap verebiliyorum

RE: icra takibi-zamanaşımı - aykut altınok - 03-17-2009 05:02 PM

bir yıllık islem yapma suresini kacırmazsan kambiyo senedi vasfı icin gerekli 3 yıllık zaman asımı islemeye asla baslamıyo yani, ama bk daki 10 yılı bilmiyorum

RE: icra takibi-zamanaşımı - İlyas ÖZKAN - 03-17-2009 07:14 PM

Arkadaşlar icra dairelerinde 1 yıllık zaman aşımı diye bir şey yok.1 yıl hiçbir işlem yapılmazsa takip dosyası yenilenene kadar işlemden kalkıyor sadece,ancak çeklerde 6 ay bonolarda da 3 yıl işlme yapmazsanız,karşı taraf çek veya bono vasfı kalmadığı için takibi iptal ettirebilir.Bunun dışında zamanaşımı genel hükümlere tabidir.10 yıl.

RE: icra takibi-zamanaşımı - arzucan - 03-18-2009 08:11 AM

sorudaki kastım kambiyo senetlerindeki 6 ay-3 yıllık süreler değil.Şöyle özetlemek gerekirse;
2009 yılında başlattığım bir icra takibini ben kaç yıl süre ile takip edebilirim?Hani ceza kanunundaki dava zamanaşımı gibi icra takiplerinde de uygulanan genel bir zamanaşımı mevcut mu?Yanıtlardan anladığım kadarıyla BK da yer alan zamanaşımı süresi icra takipleri için de uygulanabiliniyor.

RE: icra takibi-zamanaşımı - av.turgay balaban - 03-18-2009 08:23 AM

takip başlatıldığında zamanaşımı kesilir. borçlun ölse bile yedi sülale mirasçılarından bile alacağını tahsil cihetine gidebilirsin.isterse 100 yıl sürsün Smile Ancak İlyas beyin söylediğini de gözden uzak tutmamalısın

RE: icra takibi-zamanaşımı - Ramazan Ural - 03-18-2009 08:29 AM

İCRA DOSYASI DÜŞTÜKTEN SONRA KAÇ YIL SONRA İCRA MÜDÜRLÜĞÜ EVRAKLARI SEKA KAĞIT FABRİKASINA GÖNDERİYOR İCRAYA SORULURSA SORUN ÇÖZÜLÜR
TAHMİNİ 10 YIL DİYE DÜŞÜNÜYORUM YANİ GENEL ZAMANAŞIMI

RE: icra takibi-zamanaşımı - Av.Süleyman Türk - 03-18-2009 01:40 PM

Sayın Balaban 100 yıl nerden çıktı Smile

RE: icra takibi-zamanaşımı - İlyas ÖZKAN - 03-18-2009 01:51 PM

Alacak davalarında veya icra takiplerinde ceza davalarında olduğu gibi zamanaşımı sebebiyle hakkın zayii söz konusu olamaz.Alacağınızı her zaman hatta varisleriniz borçlunun varislerinden dahi talep edebilirler.

Ancak Ramazan beyin dediğini yabana atmamak lazım.İcra dairelerinde dosya işlemden kaldırıldıktan 5 yıl sonra genel arşive oradan da 5 yıl sonra SEKAya gidiyor.Ancak senetler ve diğer kıymetli evraklar gönderilmiyor bildiğim kadarıyla.

Alacağınızı dosyalar kaybolsa ve sekaya gitse dahi elinizdeki belge veya bilgilerle her zaman eğer ömrünüz varsa 100 değil 200 yıl bile takip edebilirsiniz.Hakkınız zayi olmaz.

RE: icra takibi-zamanaşımı - ERKAN ÇAKIR - 03-18-2009 05:02 PM

TURGAY ABİ VERDİĞİN CEVAP ON NUMARA.. DAHA EKLEYECEK BİŞEY YOK...

RE: icra takibi-zamanaşımı - Harun GÜNER - 03-20-2009 04:02 PM

Ben arttırıyorum: 300 yıl bile takip edebiliriz. Var mı arttıran? Smile