Hukuksal Bakış - FORUM
birleştirilen dosya- ücreti vekalet - Yazdırılabilir Versiyon

+- Hukuksal Bakış - FORUM (http://hukuksalbakis.com/form)
+-- Forum: Forum Yardımı ve Duyurular (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Hukuksal Tartışmalar (/forumdisplay.php?fid=13)
+--- Konu: birleştirilen dosya- ücreti vekalet (/showthread.php?tid=997)

birleştirilen dosya- ücreti vekalet - emine çetin - 10-13-2011 01:53 PM

herkese iyi çalışmalar.
bi insanın 3 adet davasına malumunuz üzere yeni ve genç bi avukat olarak asgari ücretten anlaşmıştım. bunlardan biri nafaka, biri sulh ceza diğeri ise boşanma dosyası. nafakayı devam ettirdim o arada sulh cezada savunmaya başladım sulh ceza bitti boşanma davasını açtım ancak yine malumunuz üzere para alamadım. nafakanın ikinci celsesine de girmiştim ve boşanma dava dosyası ile birleştirilmesine karar verildi o arada da sulh ceza karara çıktı, müvekkille niye beraat değil de hagb çıktı diye papaz olduk ve ben de ücretimi de alamadığım için açık olan tek dosya olan boşanma dosyasından çekildim. karşı tarafa tebliğ edildi 15 günlük süre geçmesine rağmen yine de ilk duruşmasına girecekken avukatı olduğunu öğrendim ve çekilmiş olduğum boşanmanın ilk celsesine de girmedim.

aldığım ufacık ödemeyi mahsup ederek 3 dosyanın asgari ücret miktarı kadar aleyhine icra takibi yaptım ve itiraz edildi. dava açsam bi dert de, ben birleştirilen nafaka dosyası için vekalet ücreti isteyebilir miyim bi de boşanma dava dosyasının hiç duruşmasına dahi girememişken onun tam ücretini isteyebilir miyim yoksa yarım ücret mi çıkar bilemedim. yeni hmkda fazlaya ilişkin hakların saklı tutulmasına ilişkin kısmı da anlayabilmiş değilim.

RE: birleştirilen dosya- ücreti vekalet - Fatih TÜRK - 10-13-2011 10:56 PM

Emine Hanım dosyalardan ne şekilde çekildiniz..Müvekkilinize vekalet ücretini ödemesi yönünde bir ihtar ya da bu yönde hükümler içeren bir sözleşme var mı?

Sulh Ceza mahkemesindeki dosya için talebiniz de bir problem yok. Diğer dosyalar açısından sağlıklı bir yorum yapmamız için biraz açmanız gerek..

RE: birleştirilen dosya- ücreti vekalet - emine çetin - 10-14-2011 03:15 PM

karşı tarafa ihtar çekmedim.. bence burada ihtar sadece ispat aracı temerrüt şartı değil, neticede o benim tarafımdan kesilmiş bir makbuzu ibraz edemeyecek, ispat yükü onda değil mi? sözleşme yok çok ısrar etmeme rağmen hazırladığım sözleşmeyi imzalamamıştı. zaten hepsini asgari ücretten koydum sözleşmeye gerek olduğunu düşünmüyorum.

RE: birleştirilen dosya- ücreti vekalet - Fatih TÜRK - 10-14-2011 08:18 PM

Müvekkil sizi azletmiyor. Sizi vekillikten çekiliyorsunuz..Belki işinize yarayacak karar bulunabilir, ama bakmak lazım. İhtar çekip vekalet ücretinin ödenmesini aksi takdirde vekalet ilişkisine son vereceğinizi bildirseydiniz bir problem olmayacağını düşünüyorum. Tabi yine de lehte bir karar olabilir...